Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

CYKL FILMOWY "BEZ PRAWA DO ŻYCIA. POLITYKA RASOWA III RZESZY" - "Szpital przemienienia"

📅 Data: środa, 07 stycznia 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ul. Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jednym z najważniejszych elementów propagandy III Rzeszy była doktryna Lebensunwertes Leben – życia niegodnego życia. Tym, których uznano za obciążenie dla społeczeństwa i przeszkodę na drodze do stworzenia idealnego człowieka – Żydom, Romom, Sinti, osobom chorym psychicznie, kalekim i homoseksualnym – odebrano prawo do istnienia. Konsekwencję tego myślenia stanowiły obozy koncentracyjne i obozy zagłady w zajętej przez nazistów Europie.

W styczniowym cyklu filmowo-dyskusyjnym, upamiętniającym 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, poruszymy temat nazistowskiej polityki rasowej i przypomnimy jej ofiary.


7.01., godz. 19.00, Szpital przemienienia, reż. Edward Żebrowski, 1978, Polska, fab.

Zmarły w lutym 2014 roku Edward Żebrowski (Edward Berstein), znany głównie ze współpracy scenariuszowej z Krzysztofem Zanussim, wyreżyserował zaledwie trzy pełnometrażowe filmy fabularne. Każdy zapisał się jednak na trwałe w historii polskiego kina. Szpital przemienienia to traktat moralny, którego punkt wyjścia stanowi powieść Stanisława Lema. Zagrożony zamknięciem szpital psychiatryczny w okupowanej przez nazistów Polsce staje się miejscem psychologicznego eksperymentu. Film ukazuje nie tylko bestialstwo prześladowań osób z zaburzeniami psychicznymi, ale także różne postawy personelu medycznego w tej dramatycznej sytuacji.

Projekcji towarzyszy spotkanie z dr hab. n. med. Tadeuszem Nasierowskim, autorem publikacji o Zagładzie osób z zaburzeniami psychicznymi. Tematem dyskusji będzie prześladowanie osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych umysłowo podczas II wojny światowej oraz ich sytuacja w dzisiejszym społeczeństwie.


Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Ży-dowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzie-lone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Partnerzy medialni: Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur, Platforma Kultury, Narodowe Centrum Kultury

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę