Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zielony Jazdów - 29 sierpnia

Zielony Jazdów - 29 sierpnia
📅 Data: piątek, 29 sierpnia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zielony Jazdów, ul Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek
Weekend 10

Piatek, 29 sierpnia

19.00 – 20.30 Wczasy Ekonomiczne: Dokąd zmierza miejskie ogrodnictwo?

Uczestnicy dyskusji: Katarzyna Bruszewska, Krzysztof Herman, Sebastian Żołnowski
Prowadzenie: Maciej Łepkowski

Miejskie ogrodnictwo zyskuje coraz więcej zwolenników. Powstało wiele nowych ogrodów społecznościowych, których twórcy spotkali się w tym roku na pierwszym zjeździe w Poznaniu; coraz głośniej mówi się o potencjale ogródków działkowych. Większość ogrodowych aktywistów podkreśla wymiar społeczny tych przedsięwzięć stawiając je na pierwszym miejscu przed efektywnością uprawy. Co jednak z postulatem częściowej samowystarczalności żywnościowej miast? Czy ogródki działkowe i ogrody społecznościowe są w stanie stworzyć alternatywę dla wielkoskalowej, sprofesjonalizowanej produkcji rolnej? Czy możliwy jest postulat Haralda Lemkego, aby mieszkańcy miast stali się ogrodnikami na pół etatu? Na spotkaniu przyjrzymy się wysoce stechnologizowanym formom rolnictwa / ogrodnictwa miejskiego, nastawionym na efektywność i zysk, które powoli pojawiają się w niektórych wielkich metropoliach świata. Czym różnią się hi-tech'owe farmy miejskie od rolnictwa wielkoskalowego i czy o taką transformację chodzi miejskim ogrodnikom? Zapraszamy do dyskusji o relacjach pomiędzy miastem, ekonomią, jedzeniem i ogrodnictwem. Pokażemy szeroki horyzont przyszłości (z odrobiną futurystyki), w stronę której zmierza miejskie rolnictwo i zastanowimy się, czy takiego kierunku byśmy chcieli.

Katarzyna Bruszewska – absolwentka studiów magisterskich na kierunku Architektura Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie; obecnie doktorantka w Katedrze Architektury Krajobrazu SGGW. Od maja 2014 członek międzynarodowego projektu badawczego COST Action Urban Agriculture Europe, którego celem jest wieloaspektowe badanie idei rolnictwa miejskiego. Od marca do sierpnia 2014 przebywała na stażu w Niemczech, gdzie na uczelni RWTH Aachen w Akwizgranie prowadziła badania w zakresie funkcjonowania rolnictwa miejskiego w wybranych miastach niemieckich. Od września kontynuuje swój staż w Niemczech w Leibniz-Zentrum für Agrarlandschaftsforschung (ZALF). W wolnym czasie chętnie podróżuje, poznaje nowe kultury i języki oraz maluje.

Krzysztof Herman – dr inż. architekt krajobrazu. Adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW, nauczyciel akademicki na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu oraz na kierunku Gospodarka Przestrzenna. Stypendysta Fundacji Fulbrighta na Harvard Graduade School of Design w USA. Członek artystycznego kolektywu Parque-no, z którym wspólnie realizował projekty m.in. w Galerii Kordegarda, na Festiwalu Ogrodów w Bolestraszycach, Festiwalu Land Art w Toruniu czy w ramach projektu "Przebudzenie" w Galerii El w Elblągu. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją "Na Miejscu" i Stowarzyszeniem "Odblokuj". Prezes Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu.

Sebastian Żołnowski – prezes zarządu i współzałożyciel Fundacji Mieszadło, inicajtor i animator inicajtyw związanych z miejskim ogrodnictwem.

Fundacja Mieszadło – wspiera społeczność wprowadzającą zmiany w kierunku zrównoważonego życia w mieście i na wsi. Dzieli się informacjami, inspiracjami i konkretnymi rozwiązaniami.
link



21.30 – 23.00 Pokaz filmu: "Computer Chess", reż. Andrew Bujalski, USA 2013, 92 min.

Andrew Bujalski, zwany ojcem chrzestnym mumblecoru, czyli filmu "mamrotanego", jednego z najciekawszych zjawisk w nowym amerykańskim kinie niezależnym; zabiera widzów w nieco nostalgiczną podróż do świata komputerowych geeków z początku lat 80. Programiści-zapaleńcy, zjeżdżają się na coroczny turniej szachowy, w którym biorą udział napisane przez nich programy komputerowe. Młodemu reżyserowi udało się stworzyć intrygująca komedię, nie tracąc przy tym ducha "indie" - wystąpili programiści, których zatrudnił jako aktorów amatorów, a całość nakręcił analogowymi kamerami wideo.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: festiwal
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę