Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa - Kolaże. Julia Rafalska

Wystawa - Kolaże. Julia Rafalska
📅 Data: poniedziałek, 01 września 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Skwer, ul. Krakowskie Przedmieście 60a (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Polsko-Amerykańska artystka mieszkająca w Londynie, Julie Rafalski (Julia Rafalska), zaprezentuję swoją pierwszą wystawę solową w Skwerze!

Wystawa pod tytułem Kolaże zaprezentuje prace, które nawiązują pół żartem pół serio do prac modernistów takich jak amerykański architekt Mies van der Rohe, czy malarze jak Ellsworth Kelly i Piet Mondrian.

Wernisaż wystawy odbędzie sie 1 września o godz.19.00 wstęp wolny
Wystawa trwać będzie od 2 do 23 września.

Julie Rafalski (Julia Rafalska), córka znanej kompozytorki Marty Ptaszyńskiej, wychowała się w Stanach i w Polsce. Przez ostatnie 10 lat mieszka i pracuje w Londynie. Studia artystyczne odbyła w School of the Art Institute of Chicago oraz w Slade School of Art w Londynie, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych.

Prace Rafalskiej podejmują dialog z twórczością artystów i architektów ery modernistycznej. Kolaże pokazane na wystawie odnoszą się do artystów takich jak malarze Ellsworth Kelly, Yves Klein, Piet Mondrian, a także do architektów takich jak Mies van der Rohe i Le Corbusier.

W serii wydruków Projections, kolorowe geometryczne kształty zostały nałożone na wnętrza różnych budynków Mies’a van der Rohe, technika, która sugeruje alternatywną przestrzeń. Kształty te pozostające w dialogu z językiem architektonicznym Mies’a van der Rohe, są sylwetkami alternatywnej konstrukcji, która mogłaby zaistnieć w jego przestrzeniach. Inna nowa seria trzech kolaży bazuje na podobnej idei - kawałki budynków Mies’a van der Rohe są przedłużone poprzez abstrakcyjne kształty.

Dear Mondrian to seria kolaży złożona ze stron wyciętych z książki o Mondrianie i z kolorowych geometrycznych kształtów. Kolory kształtów odzwierciedlają barwy czerwieni, żółci i niebieskiego, podczas gdy kształty przeciwstawiają się oryginalnym prostokątom Mondriana. Następuje zabawny dialog pomiędzy tymi kształtami, a mondrianowskim językiem wizualnym.

Podłożem twórczości Rafalskiej jest zabawa i humor, który ukazuje się w mylnych cytatach wizualnego języka innych artystów lub w dialogu ze znanymi dziełami sztuki. Inna praca (nie na wystawie) przedstawia odbicia pracy neonowej Dana Flavina w błyszczącej podłodze muzuem Hamburger Bahnhof. Inna zaś jest małym stosem konfetti, stworzone poprzez wycinania krążków z plakatów Yves’a Kleina.

W swoich pracach, Rafalska powraca do prac artystów i architektów ery modernistycznej. Kreuje ona zabawne dialogi z wizualnym językiem tych twórców, dodając dodatkową warstwę znaczenia. Rafalska często użytkuje wydrukowane materiały takie jak encyklopedie czy książki, dokumentujące dzieła sztuki lub architektury.

Interweniuje ona w tych obrazach w różny sposób, często poprzez dzielenie obrazu na fragmenty, zaginanie stron, lub bawienie się z rozmiarem obrazu. Jej prace stanowią pewien “remix” materiału, tworząc zatem nowe, zabawne połączenia. Rafalska wywołuje duchy ery modernistycznej, zapraszając je aby dołączyły się z nią do rozmowy.

Julie Rafalski (Julia Rafalska) urodzona w 1981 w Greenwich, Connecticut w USA. Swoje dzieciństwo spędziła pomiędzy Warszawą a Pennsylvanią. Studia licencjackie ukończyła w School of the Art Institute of Chicago, a magisterskie w Slade School of Fine Art w Londynie. Mieszka i pracuje w Londynie.

Jej prace były pokazywane na wystawach w Kopenhadze, Warszawie, Berlinie, Tel Avivie, Londynie i Chicago. Również uczestniczyła w wielu wystawach grupowych takich jak: Salon Art Prize Show (Matt Roberts, Londyn, 2012), WW Solo Award Show (Londyn, 2012), Multiplied, Christie’s (Londyn, 2011), The Royal Academy Summer Show (Londyn 2011) i Liverpool Biennale (2006). Artystka miała również kilka wystaw solowych jak wystawa Not in View w Westminster Reference Library Gallery, Londyn (2013), wystawa pod tytułem Footnotes w Union Chapel (Londyn 2013) oraz wystawa Projections w Studio Wooden Gallery w Chicago w kwietniu 2014.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧