Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zielony Jazdów - 8 sierpnia

Zielony Jazdów - 8 sierpnia
📅 Data: piątek, 08 sierpnia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zielony Jazdów, ul Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


ZIELONY JAZDÓW. Zielony Rynek

Weekend 7

Piatek, 8 sierpnia

13.00 – 18.00 Targi Tere-Fere

Festiwal książki dziecięcej | program:
13.00 – 18.00 "Dziecko w centrum" - historia literatury szwedzkiej dla dzieci
Najnowsza wystawa Ambasady Szwecji poświęcona jest tamtejszej literaturze dziecięcej. Literatura ta, niegdyś kojarzona głównie z Astrid Lindgren, przez lata wzbogaciła się o wiele nowych, intrygujących nazwisk.

13.00 – 18.00 Moje Muzeum Książki Dziecięcej
Była już Panna Kreseczka i Pan Motorek. Był też Leonek i Lew, było i Tere-Fere. To jednak nie koniec. To dopiero początek! Podczas festiwalu, spośród starannie wyselekcjonowanych tytułów przez Muzeum Książki Dziecięcej, wybierzemy te, które ukażą się jako kolejne. Do dzieła!

13.00 – 18.00 Najdłuższy wiersz świata
Czas na rekord! Pani Wanda Chotomska rozpoczęła, my dokończymy. Razem napiszemy najdłuższy wiersz: każdy będzie mógł podejść i dopisać swój własny wers. Trzeba tylko pamiętać o jednym: musi się rymować!

14.00 Muzeum Książki Dziecięcej
Warsztaty z Panną Kreseczką i Panem Motorkiem, bohaterami książek Wandy Chotomskiej

15.00 Warsztaty "Dawno dawno temu…" - storytelling w praktyce
"Once upon a time… (Dawno, dawno temu...)" czyli jak umiejętnie opowiadać o angielskich księżniczkach, rycerzach, smokach. I nie tylko!
Grupa wiekowa: 4-5 lat, nie obowiązują zapisy

16.00 Spotkanie "Fuu, jakie to paskudne!" czyli brzydkie tematy w ładnych książkach
O trudnych, czasem nie-najładniejszych tematach opowie Dorota Koman, dziennikarka radiowej Jedynki.
Spotkanie dla rodziców, nie obowiązują zapisy

17.00 Warsztaty "Nowa"
Razem z Katarzyną Pruchnicką, dziennikarką radiowej Trójki, dzieci poznają Zuri, dziewczynkę z Afryki, która trafia do polskiej szkoły i o tym, jak inni ją przyjęli. Warsztaty o tolerancji w rytmie afrykańskich djembe! Grupa wiekowa: 7+ lat, obowiązują zapisy.

17.30 – 19.00 Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne: Kuchnia kubańska - Fundacja Zaczyn i Instalacje Art Bistro

Prowadzenie: Leodan Rico Grandia

Fasola biała lub czerwona; taką spożywamy najczęściej. Tymczasem jej czarna odmiana, bogata w białko i w błonnik, podawana z ryżem, to przysmak, który co dzień gości na stołach milionów mieszkańców krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. O kubańskich smakach opowie Leodan Rico Grandia, rodowity Kubańczyk, tancerz i cukiernik. Porozmawiamy o kulinarnych upodobaniach gorącej wyspy i o dwóch potężnych wpływach - hiszpańskich i afrykańskich, które ją ukształtowały.

W warsztatach może brać udział do 15 osób
Zgłoszenia, najpóźniej dzień przed warsztatami e-mail: gotujemy@zaczyn.org




19.00 – 20.30 Wczasy Ekonomiczne: BioDesign – nowy paradygmat projektowania w świecie ograniczonych zasobów

Prezentacja będzie składała się z trzech części:

Suwerenność żywnościowa
Dostęp do żywności jako funkcja biologiczna; spożywanie jako funkcja społeczna? Jak dużo zasobów potrzebujemy aby przetrwać, aby się wyżywić? Dlaczego konsumujemy samych siebie i naszą planetę? Gdzie znajdują się granice konsumpcji? Czy design i projektowanie ekologiczne mogą zmienić nasze wzorce nieograniczonego poszukiwania rzeczy? Poruszymy wiele kontrowersyjnych tematów, prześwietlimy też pozornie oczywiste elementy naszego codziennego życia.

Idea BIOschronienia
BIOschronienie (z ang. Bioshelter) jest to zasilany energią słoneczną budynek mieszkalny zarządzany jako żyjący ekosystem. Jest to przestrzeń integrująca dwie pozornie oddalone od siebie dziedziny wiedzy.
Pierwszą jest architektura tworzona z myślą o utrzymaniu optymalnych warunków dla rozwoju ekosystemu wewnątrz lub przejęta i zaadaptowana do tego celu z zastanej tkanki miasta. Struktura BIOschronienia wykorzystuje liczne przeszklenia dla ochrony biologicznych komponentów zamkniętych wewnątrz, kontroli wymiany powietrza i pochłaniania oraz magazynowania energii. Budynek taki cechuje otwarta wymiana składników odżywczych, gazów i energii z otoczeniem, produkcja plonów i recykling odpadów organicznych do poziomu gleby. Energia słoneczna jest przechowywana w postaci energii cieplnej zatrzymanej w masie termicznej, takiej jak woda, kamień, beton, gleba czy biomasa roślin.
Drugą dziedziną zintegrowaną przez BIOschronienie jest ekologia. BIOschronienie można porównać do zamkniętego ekosystemu. Struktura BIOschronienia i masa termiczna wewnątrz utrzymują umiarkowane temperatury powietrza. Ciepło słoneczne jest absorbowane i przechowywane do późniejszego użycia. Woda przemieszcza się w glebie i roślinach. Zapewnia to całoroczne siedlisko dla pożytecznych owadów. Ekologiczne relacje między szkodnikami i ich drapieżnikami regulują liczebność tych pierwszych. Gazy są wymieniane pomiędzy zwierzętami, owadami, mikroorganizmami, glebą i roślinami. Dobrze zaprojektowane BIOschronienie, zarządzane przez ludzką inteligencję, może stanowić miejsce zamieszkania wspólnoty ludzi, dostarczać jadalnych plonów, ryb i zawierać zróżnicowane ekosystemy roślin, zwierząt i życia zawartego w glebie.

Permakultura jako fundament designu
Projektowanie przyszłości, projektowanie z niczego, design regeneratywny, projektowanie zrównoważone, kognitywizm. R. Buckminster Fuller to kwintesencja projektanta-odszczepieńca, buntownika, który odrzucając wszystkie zasady zbudował od podstaw swój własny sposób patrzenia na świat. Jego wynalazki wyprzedzały czas, a wiele z nich nadal czeka na realizację oraz wdrożenie do masowej produkcji. Architekt, inżynier, artysta, mówca, projektant-odszczepieniec, wizjoner, geniusz, szaleniec czy przeciętny człowiek? Bucky postawił przed sobą tylko jeden cel: "by świat służył całej ludzkości" ("to MAKE the world work for 100% OF HUMANITY").

Łukasz Nowacki – futurysta i eko-designer, założyciel Fundacji Transformacja; pionier ruchu permakulturowego w Polsce. Pracował jako konsultant w dziedzinie architektury krajobrazu, specjalizując się w ogrodnictwie miejskim i zrównoważonej architekturze. Zafascynowany ideą autonomicznych osad, opracował technologię budowy samowystarczalnych, solarnych biohabitatów (SolarHAB i SolarHAB III). Propagator i badacz "żyjących maszyn", farm miejskich i ogrodów wertykalnych, alternatywnych źródeł energii, archeologii oraz budownictwa bioklimatycznego. Obecnie przewodzi grupie entuzjastów projektowania zrównoważonego, wspiera lokalne społeczności w dążeniu do samowystarczalności i suwerenności żywnościowej oraz pracuje jako projektant krajobrazu i ekspert w dziedzinie zakładania samowystarczalnych siedlisk mieszkalnych, budownictwa energooszczędnego i alternatywnych źródeł energii.



21.00 – 24.00 DJ LiI' Mike

Wspólny relaks w otoczeniu Zielonego Jazdowa! Leżaki, hamaki, natura, pozytywnie zakręceni ludzie i dobre rytmy, od hip hopu po jazz, funk i electronic.



21.30 – 23.00 Pokaz filmu: "Noc żywych trupów" / "Night of the Living Dead", reż. George A. Romero, USA 1968, 96 min.

Teraz, kiedy zombie na dobre zawładnęły zbiorową kulturową wyobraźnią, spychając nieliczne już wampiry do Afryki, jeszcze lepiej widać, jak ważny i przełomowy był film Romero. To od niskobudżetowej, surowej "Nocy żywych trupów", zaczęła się ta powolna apokalipsa zombie, którą znamy dziś. Wcześniej kojarzone z voo doo, dopiero tu zombiaki przybierają postać bezmyślnej hordy umarłych, której jednym celem jest zjedzenie mózgów tych, którzy jeszcze pozostali przy życiu. Poza przełomem estetycznym – Romero zrywa z baśniowością horroru, jego film jest niemalże paradokumentalny, a do tego zimny i brutalny. Następuje w nim jeszcze poważniejsza zmiana – oto pierwszy raz w filmowych horrorze tak dużą rolę rolę ogrywają wątki społeczne i polityczne.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: festiwal
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧