Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"[Radykalnie inkluzywna] Architektura Dobra Wspólnego" wykład Krzysztofa Nawratka

"[Radykalnie inkluzywna] Architektura Dobra Wspólnego" wykład Krzysztofa Nawratka
📅 Data: sobota, 26 lipca 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ul. Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Podział na przestrzeń publiczną i prywatną jest przyjmowany przez architektów i urbanistów jako oczywistość, co dziwi, choćby w świetle feministycznego hasła "Prywatne jest polityczne", powtarzanego od lat 60tych zeszłego stulecia. Upór architektów by wciąż trzymać się określonej typologii przestrzeni wprost wskazuje na konserwatywny rdzeń myślenia o architekturze i mieście, jaki jest przez nich praktykowany. Architektura mocno oddzielająca to co prywatne od tego co publiczne jest fundamentalnie architekturą kapitalizmu - jak pisał John Holloway: "Kapitał jest przede wszystkim procesem oddzielania." Jeśli więc chcielibyśmy pomyśleć (i tworzyć) architekturę kwestionującą hegemonistyczną pozycję kapitalizmu, podział na to co prywatne i to co publiczne musi być przemyślany na nowo. Nie po to, by zniszczyć to co intymne, lecz by tworzyć architekturę, w której każdy gest chroniący jednostkową wolność był zarazem gestem tworzącym wspólnotę.

Dr Krzysztof Nawratek - architekt, urbanista i teoretyk miasta, dyrektor studiów magisterskich w School of Architecture, Design and Environment w Plymouth University, w Wielkiej Brytanii. Pracował w Polsce, na Łotwie (m.in dla UM Ryga, w pracowni architektonicznej NAMS oraz na wydziale geografii Uniwersytetu Łotewskiego), w Irlandii (w National Institute for Regional and Spatial Analysis w Maynooth University oraz w biurze planistycznym Colin Buchanan). Był członkiem Rady Ekspertów European Prize for Urban Public Space 2012 oraz 2014, członkiem jury polskiej wystawy na Międzynarodowe Biennale Arcgitektury w Wenecji w roku 2012 oraz 2014.
Autor trzech ksiązek: Ideologie w Przestrzeni. Próby demistyfikacji (Kraków 2005, e-book Kraków 2013), Miasto jako idea polityczna (Kraków 2008, wydanie w języku angielskim Plymouth 2011), Dziury w Całym. Wstęp do miejskich rewolucji (Warszawa 2012, wydanej w języku angielskim Winchester 2012) oraz kilkudziesięciu esejów, felietonów i tekstów naukowych w czasopismach polskich, łotewskich oraz brytyjskich.
Zainteresowania badawcze Krzysztofa Nawratka dotyczą teorii miasta w kontekście filozofii post-sekularnej, ewolucji miasta post-socjalistycznego, kryzysu miasta neoliberalnego oraz perspektyw miejskiej re-industrializacji. Politycznie określa się jako przedstawiciel transhumanizującej lewicy post-chadeckiej.


To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę